Attention A T users. To access the menus on this page please perform the following steps. 1. Please switch auto forms mode to off. 2. Hit enter to expand a main menu option (Health, Benefits, etc). 3. To enter and activate the submenu links, hit the down arrow. You will now be able to tab or arrow up or down through the submenu options to access/activate the submenu links.

VA Maryland Health Care System

 

Celebrating Veteran Artists

Two men viewing paintings at the Visual Arts Exhibit.

Dr. Adam Robinson and Major General Bruce T. Crawford study some of the entries at the Visual Arts Exhibit at the Perry Point VA Medical Center.

Thursday, March 10, 2016

A Veterans Visual Arts Exhibit took place on Wed., Feb. 17 at the Perry Point Gym.  

Sponsored by Recreational Therapy, the competition is an annual event that provides Veterans who are enrolled within the VAMHCS the opportunity to participate in creative self-expression in art, creative writing, dance, drama and music as part of their therapy, and to gain recognition for these artistic accomplishments. Veterans enrolled in VA health care in Maryland submitted more than 30 entries in the 5 Divisions of Music, Dance, Drama, Creative Writing, and Art. The first place winners will move on to be judged nationally against other Veterans across the country in their category

First place category winners from our local competition may be invited to attend the National Veterans Creative Arts Festival, hosted this year by the G.V. (Sonny) Montgomery VAMC in Jackson, MS October 10-17, 2016.

Here is the list of winners:

2016 Creative Arts Winners
Dance
1st Place Solo Ballroom
Lewis Neal

Drama
1st Place Solo Inspirational Prose
Lee Campbell

Creative Writing
1st Place Poetry Patriotic
Shelley S. Abbott

2nd Place Poetry Patriotic
Alfonso A. Bell

1st Place Poetry Other
Alfonso A. Bell

1st Place Poetry Humorous
Alfonso A. Bell

ART
1st Place Acrylic
Audie M. Roundtree

2nd Place Acrylic
Joe Araujo

1st Place Monochromatic Drawing
Ann C. Adair

2nd Place Monochromatic Drawing
Erik Brewer

1st Place Colored Drawing
Joseph Carroll

1st Place Black and White Photography
Anthony Anderson

2nd Place Black and White Photography
Barbara Gilbert

1st Place Color Photography
Anthony Anderson

2nd Place Color Photography
Barbara Gilbert

3rd Place Color Photography
James Allen Myrick

4th Place Color Photography
Ronald Susi

1st Place Fine Art Mixed Media
Jerry Sexton

2nd Place Fine Art Mixed Media
Joseph Hall

1st Place Woodworking
Dan Wilcox

1st Place Glasswork
Shelley S. Abbott

1st Place Applied Art, Mixed Media
Joe Araujo

1st Place Wood Building Kit
John Bass

2nd Place Wood Building Kit
Willie Graham

1st Place Model Building (Wood)
Jimmy Devore

1st Place Latch Hook Kit
Albert Knox

1st Place Craft Coloring Kit
John Bass

1st Place Figurine Paint Kit
John Pollock

1st Place Paint By Number Kit
Albert Knox

MUSIC

1st Place Vocal Solo Country
Richard Ruggiero

1st Place Vocal Solo Jazz/R&B
Lee M. Carpenter

2nd Place Vocal Solo Jazz/R&B
Derek A. Carney

1st Place Vocal Solo Rock
Richard Ruggiero

1st Place Vocal Solo Patriotic
Shelley Abbott

1st Place Original Vocal
Richard Ruggiero

2nd Place Original Vocal
Shelley Abbott

3rd Place Original Vocal
Peter  T. Carpenter

Share



Get Updates

Subscribe to Receive
Email Updates